Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti iş birliğiyle Sivil Toplum Diyaloğu IV kapsamında desteklenen Yağmur Hasadı Yoluyla İklim Değişikliğine Uyum projemiz kapsamında gerçekleştirilen uluslararasıkonferans; çoğunluğu Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden belediyeler olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, çiftçiler, üniversiteler ve ilgili kamu kurumlardan 185 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Konferans programı 3 Ekim'de PAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Alphan, yağmur hasadı uzmanı Christoph Ulbig, AB Türkiye Delegasyonu'ndan Müsteşar François Begeot ve çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner'in yaptıkları açılış konuşmalarıyla başlamıştır.

“İklim Değişikliği'ne Uyum ve Yerel Yönetimler” başlıklı 1. Oturumun moderatörlüğünü ODTU'den Prof. Dr. Ali Gökmen yapmıştır. İTü'den Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “İklim Değişikliğine Uyarlanma – İklim Risk Yönetimi”, ODTU'den Prof. Dr. Ayşen Yılmaz “İklim Değişikliği, Su ve Yaşam”, Küresel Denge Derneği'nden Dr. Nuran Talu “İklimi Yerel Siyasetin Malzemesi Yapmak”, TEMA Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar “İklim Değişikliği, Şehirlerde Etkiler, Kırılganlıklar ve Uyum” başlıklı sunumlarını gerçekleştirmişlerdir. Ardından projenin tanıtım videosu katılımcılara izletilmiştir.

Daha sonra, yağmur hasadı uzmanları Christoph Ulbig ve Jochen Baumgaertner “Su Tutma Peyzaj Alanları” başlıklı sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

“Yağmur Hasadı ve örnek Uygulamalar” başlıklı 2. Oturumun moderatörlüğünü Adıyaman üniversitesi'nden Doç. Dr. Erhan Akça yapmıştır. çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç, “çankaya Belediyesi Uygulamaları”, Su Hakkı Kampanyası'ndan, aynı zamanda SEHAK'tan Dr. Akgün İlhan “Dünyada ve Türkiye'de Alternatif Su Yönetimi Arayışları ve öneriler”, AMH'den Christoph Ulbig “Dünya'dan Yağmur Hasadı örnekleri”, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nden Emre Rona “Yağmur Hasadı & Sürdürülebilir Su Yönetimi” başlıklı sunumlarını gerçekleştirmişlerdir.

4 Ekim 2016'da program Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği'nden Oya Ayman “Marmariç Yağmur Hasadı” başlıklı sunumunu yapmıştır. Ardından yağmur hasadı uzmanları Christoph Ulbig ve Jochen Baumgaertner önderliğinde “Su Tutma ve Yağmur Hasadı” başlıklı atölye çalışması/soru-cevap bölümü gerçekleştirilmiştir.

öğleden sonra, çankaya'nın parklarına (Yaşar Kemal Parkı, çansera, çayyolu Kent Bostanı) teknik gezi düzenlenmiştir.

Konferansta yapılan sunumlara https://www.pad.org.tr/sunumlar.php bağlantısından erişebilirsiniz.

 #siviltoplumdiyalogu #yagmurhasadiprojesi#cankayabelediyesi #peyzajarastirmalaridernegi

 

 

 

,

 

Peyzaj Araştırmaları Derneği

PAD, Doğal ve kültürel peyzajı etkileyen her türlü insan etkinliğini, toplumsal ve ekolojik yarar bakış açısıyla değerlendirmeyi ve bu etkinlikleri yeniden kurgulamayı amaçlamaktadır.

İletişimde Kalın!