İklim Değişikliği sürecinde kentsel ve kırsal peyzajda yaşanacak sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapmaya öncelik veren Peyzaj Araştırmaları Derneği, “Doğal Bitkilerle İklim Dostu çankaya Parkları” projesinin ardından şimdi yeni bir projeye daha imza atıyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti işbirliği ile oluşturulan Sivil Toplum Diyaloğu – IV çevre Hibe Programı tarafından desteklenen “Yağmur Hasadı Yoluyla İklim Değişikliğine Uyum” isimli proje çankaya Belediyesi ve Portekiz İnsani Dünya Derneği (AMH) işbirliği ile yürütülecek.

İklim değişikliği sürecinde Türkiye'nin karşı karşıya kalacağı öngörülen sorunların başında, yağış rejiminde değişiklik, kuraklıkta artış ve buna bağlı olarak su kaynaklarında azalma gelmektedir. Yağmur hasadı ile, kentsel ve kırsal alanlarda yağmur suyu depolanarak farklı sektörlerin su ihtiyacı karşılanabilmektedir. Projenin ana hedefi, kentlerin iklim değişikliği sürecinde uyum kapasitesini artırarak beklenen sıradışı hava olaylarına direncini artırmaktır.

Yağmur hasadı konusunda teorik ve uygulamaya yönelik çalışmaların yapılacağı projenin; belediyeler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve diğer ilgili kuruluşlar için örnek oluşturması ve yaygınlaşması proje çıktıları arasında yer almaktadır.

Peyzaj Araştırmaları Derneği

PAD, Doğal ve kültürel peyzajı etkileyen her türlü insan etkinliğini, toplumsal ve ekolojik yarar bakış açısıyla değerlendirmeyi ve bu etkinlikleri yeniden kurgulamayı amaçlamaktadır.

İletişimde Kalın!