Derneğimizin Çankaya Belediyesi ve Portekiz İnsancıl Dünya Derneği (AMH) ile ortak yürüttüğü ve AB ve Türkiye işbirliğiyle Sivil Toplum Diyaloğu çevre Hibe programı kapsamında desteklenen "Yağmur Hasadı Yoluyla İklim Değişikliğine Uyum" projesi kapsamında Portekiz'de yapılan teknik gezi sona erdi. 22-26 Mayıs tarihlerinde Çankaya Belediyesi başkan yardımcısı Sayın Anıl Sevinç, Park ve Bahçeler Müdürü Sayın Zeynep özen ve Park ve Bahçeler Müdür Yardımcısı Sayın Önder Servetoğlu ile 10 çiftçi yağmur suyu yönetimi konusunda son derece başarılı örnekler içeren AMH arazilerinde gözlemlerde bulundu. Daha sonra 12 kişilik teknik ekip 13 gün süreyle yağmur hasadı konusunda eğiticilerin eğitimi programını teknik ve uygulamalı olarak aldı. Eğitimin ikinci haftasında Çankaya Belediyesi sınırlarında yer alan Bademlidere ve Karahasanlı köyü çalışma alanları olarak belirlendi ve yağmur hasadı tasarımları yapıldı. Eğitim grup sunumlarıyla tamamlandı.

Yağmur hasadı iklim değişikliği nedeniyle karşılaşacağımız pek çok soruna hem kentsel hem kırsal peyzajlarda çözüm üretebilir. Şimdi sırada Ekim ayında çiftçilere, belediyelere, sivil toplum örgütlerine ve üniversitelere yönelik düzenleyeceğimiz uluslararası konferansımız var. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peyzaj Araştırmaları Derneği

PAD, Doğal ve kültürel peyzajı etkileyen her türlü insan etkinliğini, toplumsal ve ekolojik yarar bakış açısıyla değerlendirmeyi ve bu etkinlikleri yeniden kurgulamayı amaçlamaktadır.

İletişimde Kalın!